logotyp
  • image 58
  • image 56
  • image 59

Exkurze 8. tříd

 Ve středu 10. června 2015 se vydali žáci osmého ročníku Základní školy Petřiny-jih na exkurzi do Lán a do Lidic. Doprovázeli je učitelé Mgr. Milena Petrová, Mgr. Miloš Balán a Mgr. Václav Kašpar. Exkurzi zabezpečila partnerská 90. základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 6. Její členové Mgr. Věra Hradilová, Miluše Kočová a Ing. Pavel Skořepa nás rovněž doprovázeli.

Nejdříve jsme dojeli do Lán, kde žáci navštívili na místním hřbitově hrob prvního československého presidenta Dr. Tomáše Garrigua Masaryka. Poklonili jsme se také památce jeho manželky Charlotty, dcery Alice, dlouholeté předsedkyně Československého Červeného kříže, a syna Jana Masaryka, významného politika zejména období 40. let dvacátého věku.

Zástupci žáků k jejich náhrobku položili první z našich tří květinových piet ovinutých stuhou ve státních barvách. Lánský zámek, sídlo presidentů republiky, jsme viděli jen zvenku – vojenská stráž v polních stejnokrojích pevně stojící v otevřené bráně byla znamením, že uvnitř probíhá živá příprava na denní pořad pana presidenta republiky.

Hlavním programem naší exkurze byly – i vzhledem k památnému datu našeho výjezdu – Lidice. Tato obec u Kladna prošla roku 1942 velmi smutnou kapitolou své historie. Většinou je tragický osud jejích obyvatel dobře znám. Jeli jsme tam však kolem nových Lidic, krásné výstavné obce, kterou vybudovala po válce československá a zahraniční mládež – na důkaz porážky fašismu, na důkaz toho, že jeho oběti mají právo na domov. Pak už jsme vstoupili na území lidického památníku. Výprava se nejdřív vydala k místu, kde došlo z rozhodnutí německých okupantů k hromadné popravě lidických mužů a kde poté nacisté přikázali vězňům koncentračního tábora – ghetta v Terezíně – vykopat pro zavražděné společný hrob. Dnes bylo toto místo vyzdobeno i vlajkami – státní a lidickou. Zde žáci uctili památku nevinných obětí květinou se stuhou v barvách republiky.

Účastníci se zastavili u základů někdejšího Horákova statku, kde k popravám došlo, a prošli celým pietním územím. Nakonec jsme se sestoupili na plateau u světoznámého památníku umučených lidických dětí. Dvaaosmdesát plastik významné české sochařky a medailérky Marie Uchytilové-Kučové zachycujících postavy nejmenších mučedníků této obce, to je vždy dojímavý pohled pro každého návštěvníka. Nepředstavitelné je také osobní nasazení skromné umělkyně, která celé to obrovské dílo vytvořila na svůj náklad. Současné děti – návštěvníci pietních míst – tu zanechávají desítky svých panenek, medvídků a jiných drobností – jako náhradu za ty hračky, které lidickým kamarádům rozšlapali a spálili nacističtí vrazi. Tady nám bylo při pokládání kytičky asi nejvíc smutno.

S neformálním závěrečným slovem vystoupila na tomto místě jedna z našich průvodkyň, pamětnice oněch událostí paní Věra Hradilová, rozená Kettnerová. Vyprávěla, jak tehdy žila v blízké obci Srby, jak prožívala lidickou tragédii. Vždyť plameny z hořící vesnice ozařovaly oblohu viditelně daleko do kraje. Ostatně válečné osudy našich přátel ze Svazu bojovníků za svobodu připomínají vlastně vzdáleně i ony lidické – jejich tatínkové Karel Kettner a Josef Skořepa byli hitlerovskými okupanty vězněni, mučeni a popraveni.

V průběhu exkurze žáci živě diskutovali s učiteli i členy ČSBS, což přispělo k pochopení těch souvislostí, které pro současnou generaci už jsou málo srozumitelné. Všichni účastníci obdrželi písemný ilustrovaný materiál týkající se osudu vyvražděných Lidic a Ležáků a mohli na vlastní oči vidět např. i poválečnou československou korunovou minci, nejdéle platnou minci v historii republiky – její autorkou byla roku 1956 právě sochařka Marie Kučová.

Naše návštěva Lidic se toho dne o pár hodin míjela s úctyhodným gestem presidenta Slovenské republiky Andreje Kisky, který na pietní území rovněž zavítal, aby se poklonil obětem nacismu. Nejen naše žákyně a žáci, ale i dospělí jistě měli – a nejen v onu jubilejní středu – silné zážitky a dost námětů k přemýšlení.

Mgr. V. Kašpar

Zpět na hlavní výpis

Další informace

Důležitá data

1.9. zahájení školního roku 2021/2022 na školním hřišti
1.9. povinné testování I.
6.9. povinné testování II.
7.9. třídní schůzky

Kontakty

Ředitelka školy:
Mgr. Helena Patáková

Statutární zástupkyně,
zástupkyně pro 1. st., ŠD:
Mgr. Jana Nehasilová

Zástupce pro 2. stupeň, sport:
Mgr. Lukáš Drbohlav

Zástupkyně pro MŠ:
Bc. Zuzana Havlová, DiS.

Hospodářka:
Ivana Tomíčková

Adresa:
ZŠ a MŠ Věry
Čáslavské, Praha 6,
Šantrochova 2/1800,
162 00 Praha 6

e-mail: info@zsverycaslavske.cz
Telefon:
(+420) 235 361 223

REDIZO: 600039161
IČO: 48133779
Č. účtu: 3030061/0100
datová schránka: y5v3c4y

Šablony

obrázek

Aktivní město

obrázek
obrázek

Zprávy ze sportovních soutěží

USK Praha
Ovoce do škol
Mléko do škol
Městská část Praha 6
Základní škola a Mateřská škola Věry Čáslavské

Šantrochova 2/1800, 162 00 Praha 6

E-mail: info@zsverycaslavske.cz


Telefon: (+420) 235 361 223

Mobil: 722 682 206

Pohotovostní linka: (+420) 235 363 164


REDIZO: 600039161IČO: 48133779

Č. účtu: 3030061/0100

datová schránka: y5v3c4y
Interreg central
Úvodní strana
Jídelní lístek
Žákovská knížka
Stažení souborů
Alba fotografií
Úřední deska

ZŠ a MŠ Věry Čáslavské
“Škola pro život”
vzdělání, pohyb, komunikace

Základní škola s rozšířenou výukou TV, ICT a cizích jazyků
Domů Základní škola a Mateřská škola Věry Čáslavské

Created by © 2014 -2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy